Rozhovor se Zedkem - Není Chyba jako chyba!

Kromě krásného počasí, kterého se nám v posledních dnech dostává dosytosti nám, respektive vám, neunikne ani další ze série rozhovorů s našimi Counter-Strike hráči.

Jako dalšího pána na holení jsem si přizval Jindřicha „Zedka” Chybu, který po vzoru svého staršího bráchy už dobrých 9 let lítá po 124tickovém serveru, pálí vtipy, jako kdyby za to dostával příplatky a v týmu zastane jakoukoliv roli, kterou mu hodíme. A kromě toho, v týmu eXtatus strávil už více než 730 dní.

V článku mimo jiného zjistíte, jak být podle Jindry dobrým supportem, který umí dávat hlavy, proč tak miluje tetování nebo jaký je jeho tajný rituál, před důležitým zápasem.   

Podobně jako u Dev7la začneme zvolna. Dostalo se k nám, že si velkým fanouškem hokeje, sám si 5 let lítal po ledu, co říkáš na umístění českého nároďáku? Měli jsme na víc?

Máš pravdu, sám jsem hokej hrál kolem pěti let. Co se týče našeho nároďáku, jsem příjemně překvapen z našich mladých zástupců jako Nečas, Chytil, Hronek, Šulák. Náš čas přijde a věřím, že opět brzy budeme sahat po medailích. Nevím jestli jsme měli navíc, ale Amerika byla určitě hratelná.

Do finále se dostali skvěle hrající Švédi proti velkému překvapení turnaje, Švýcarům. Bavil jsem se o tom s kamarádem a přišel se zajímavým pohledem na věc. Měly by finálová utkání takto velkého turnaje rozhodovat nájezdy? Protože třeba na ZOH tomu tak není. Tvůj názor?  

Finále pro mě bylo příjemným překvapením. Švédi jeli bez prohry a Švýcaři překvapili, tuším dokonce, že je dělilo od nepostupu 8 sekund. Jsem už dlouho zastánce toho, aby po základní hrací době se hrálo na zlatý gól. I když náš národní tým je si troufnu říct dost kvalitní na nájezdy, jsem stále pro to ukončit zlatým gólem.

Zajímavé. Tak zpátky k tobě. Když se podívám na HLTV. org, máš největší grenade damage z celého týmu a zároveň hned po Frozenovi i největší headshot percentage. Chápu to správně, že si support se schopností dávat hlavy jako heavy fragger? Co by si doporučil hráčům, kteří chtějí hrát stejnou roli?

Ano, moje hlavní role v týmu je support. Co bych doporučil? Asi umět každý granát na všech mapách v aktivním poolu, abyste mohli pomáhat hráčům v týmu a díky tomu jim ulehčili práci. Taky je samozřejmě důležité, sledovat radar a zápasy těch nejlepších hráčů světa. Pak už jen napodobit co dělají a je to.

Ptal jsem se na to už Patrika a položím podobnou otázku i tobě. Jak sis užil zatím největší stage tvé herní kariéry v Budapešti na V4? A hned proti legendám z Virtus.Pro, byl jsi nervózní?

Nervózní jsem nebyl, naopak. Snažil jsem si to užívat a podávat ty nejlepší výkony. O stage se nemusíme snad ani bavit, ten kdo viděl stream nebo fotky z akce, musel sám říct, jaká krása to byla. Samozřejmě jsme měli tu čest, hrát proti Virtus.Pro, přičemž úplně všechny hráče co v tom týmu jsou, respektuji. Takže zkušenost výborná.

Když už jsme u V4, tvoje výkony byly kolísavé. Jednu mapu si byl schopnej zahrát jako pán, na další jako by jsi to nebyl ty. Mně ale nejvíce utkvěla mapa Overpass proti týmu mousesports, kde si měl evidentně slinu. Kde si myslíš, že nastala chyba (ne, teď nemyslím tebe), že jsme zápas nedostali minimálně do prodloužení a prohráli 14:16? Udělal by si teď zpětně něco jinak?

Máš pravdu, mé výkony byly kolísavé, jak už je u mě zvykem. Snažím se dát maximum do toho, abych byl stabilnějším hráčem. Ano, proti mousesports na mapě Overpass jsem měl slinu a opravdu mi to padalo. Myslím, že zpětně se nemůžeme bavit. Důležité je, soustředit se na budoucnost. Moc dobře víme, jaké teď máme problémy a musíme se z nich dostat. Momentálně jsme snad v nejtěžší fázi vůbec naší existence.

Ptám se především proto, že sebevědomí v této hře může být hlavním aspektem k úspěchu. Dá se na takto velké zápasy mentálně připravit? Jak trénuješ svoji psychiku ty? Jak vypadá tvých 10 minut před začátkem zápasu?

Jasný, sebevědomí je jeden z klíčů k úspěchu, ale zas to s tím egem nesmíte přehánět. Nijak speciálně se nepřipravuji. Před zápasem jedu klasiku jako většina z nás, běhám po serveru a snažím se rozstřílet. K tomu nesmí chybět můj oblíbený playlist, který mám zvlášť připravený jen na tyto zápasy. (Podařilo se mi z Jindry vytáhnout i nejoblíbenější song: FLiX - To a Higher Dimension. Ten prý nesmí chybět nikdy.)

Kdo zná Jindru osobně, určitě mi dáte za pravdu, že tenhle kluk je explozivní a to jak na serveru, tak i mimo něj. Jak se říká, co na srdci to na jazyku. A u ZEDKA to platí dvojnásob. Pamatuji si na jednu večeři v Budapešti, kdy byl schopnej trollit Michala (KETUBORA) i mě zárověn, do toho mluvit o nové „kérce", psát bejvalce, smát se číšnikovi a k tomu gestikulovat, že tuhle hlínu jíst nebude, ať to odnesou. Všechno bych chápal, je to mladej kluk, jediné co mi hlava nebere, že Ketubor, co má dobrej metrák svalů, ho za ty roky ještě nezadupal do země. Ale to by byla asi Chyba…

Odbočím teď na chvíli od herního serveru a zeptám se tě na tvoji velkou zálibu, tetování. Všichni jsme tvůj „rukáv” viděli, můžeš nám ho trošku popsat? A vůbec, máš ještě místo na další? Protože co vím, jak jednou s tímhle začneš, už není cesty zpět a musíš mít další a další, je to pravda?

Můj rukáv je dost zvláštní. Mám potetovanou celou ruku a teď už konečně dokončenou i se zápěstím. Samozřejmě míst je hodně, kde můžu pokračovat, ale ruce? Ty už to opravdu nebudou Když popíšu můj rukáv pár slovy, tak základ je biomechanika s lebkami. A proč právě tyto dva styly? Nemám k tomu nějaký zvláštní vztah, ale jsou to asi 2 věci, který jsem vždycky chtěl jako tetování. A nakonec se z toho stal celý rukáv. Jakmile máš jedno tetování, přijde druhý, třetí atd... Je to droga.

Na začátku května tohoto roku to byly přesně 2 roky, co oblékáš náš dres a eXtatus ti je domovem. To je úctyhodné číslo, kterým se na naší scéně nemůže pyšnit jen tak někdo. Kde myslíš, že je chyba (sorry, nemůžu si pomoct), že většina domácích hráčů nevydrží v týmu delší dobu? Myslíš, že na tom mají svůj podíl i tuzemské organizace? Případně za to může i nedostatek peněz na naší scéně?

Upřímně, nevím. O tyhle věci jsem se nikdy moc nezajímal a radši jsem se soustředil na hraní. Takže asi nejsem nejlepší osoba, která by ti na to dokázala odpovědět. Ale asi to bude oboje, co si zmiňoval. Snad se situace v budoucnu trochu zvedne.

Ok. My jsme samozřejmě rádi, že máme v kádru hráče, co umí byt loajální, za to ti patří velký dík Jindro! Ale když tak přemýšlím, nejsi to jenom ty, ale i tvoji spoluhráči. Jako celek působíte pospolu opravdu dlouho. Jaký je váš recept zůstat při sobě? Obzvlášť, když se nedaří?

Náš recept? Asi opravdu to, že jsme všichni ze stejného těsta. Máme podobný smysl pro humor a i v těžkých situacích se umíme zasmát a povznést nad danou situací. Když se nedaří, tak se snažíme uvolnit, to je podle mě nejdůležitější.

A na to se vybízí otázka, jak jsi se k týmu vlastně dostal? Kdo ti poslal invite, aby jsi se k týmu připojil? Protože jestli mě hlava neklame, tak ty jsi v té době hrál se Shadem, se kterým si i chodili do školy a po připojení k tomuto týmu si veřejně prohlásil, že nemáš důvod odcházet a najednou si u nás. Co byl hlavní faktor při rozhodování opustit tým, kde máš IRL kámoše a raději se připojit k domácí jedničce?

Opustil jsem kamarády kvůli mému dobru. V této hře už není dobré, ohlížet se na kamarády, ale za vidinou úspěchu. A jsem rád, že jsem narazil na tento tým, kde je výborná parta a úspěchy byly a budou. Důležité je, soustředit se sám na sebe a ne na ostatní. Kdybych toto neudělal, nezahrál bych si na MINORU, V4, v New Yorku a nejsem také 2x mistrem ČR/SK...

Asi nebudu sám, když řeknu, že se výsledkově poslední dobou trápíme. Kde je podle tebe hlavní kámen úrazu?

Víš, v CSku platí jedno nepsané pravidlo, a to, že jednou jsi nahoře a jednou dole. My jsme bohužel teď dole a opravdu to není příjemné, trvá to dlouhou dobu. Děláme maximum, aby bylo vše zpátky na úrovni, která byla předtím. Bude to nějaký čas trvat, ale dostaneme se tam.

Ptám se i proto, že naši 2 největší rivalové za dobu co jsme profíci - Space Soldiers z Turecka a AGO Gaming z Polska, jedou bomby, hrají nejprestižnější světové ligy, nechybí v TOP 20 světa a my padáme a padáme rankingem dolů. Proč oni postupují a my stagnujeme? Co myslíš, že udělali tyto dva týmy odlišně od nás?

Tyhle 2 týmy udělali pár věcí jinak. Oba se kvalifikovaly do ESL PRO LEAGUE (nejprestižnější liga světa), a to jim dodalo spoustu zkušeností. Taky se pravidelně účastní velkých LAN akcí, takže sbírají i zkušenosti z turnajů s tier1 celkama. Už se tak pohybují dlouho a troufnu si říct, že i díky EPL jsou tam kde jsou. Space Soldiers déle, AGO vystřelily hrozně rychle

Byla to trošku otázka na tělo, ale ani Patrik se té své nevyhnul, tak se na mě prosím nezlob. Nebudu tě už dál trápit, díky za tvůj čas Jindro, užívej tak krásného počasí a poslední slova jsou tvoje.

Díky všem fanouškům i v takto těžkých chvílích, že s námi pořád jsou. Snažíme se, opravdu se snažíme, i když to nejde vždycky vidět. Rovněž díky všem, co chodí na moje streamy a sledují mě na sociálních sítích. Vážím si toho.

České duo máme za sebou a my doufáme, že jste se o dvou ze tří českých profesionálních hráčích (myslíme samozřejmě i oskara) dozvěděli něco více. Bystřejším z vás jistě docvaklo, že teď budou následovat naši východní spoluhráči ze Slovenska. A ani u nich nebudeme při zemi a v nejbližší době představíme lépe i je.

Závěrem tam hodíme starej dobrej sell-out a pozveme vás, na naši novou sérii videí, která zachytávají to nejlepší, co naši borci předvedli v právě probíhající 3. nejvyšší evropské soutěži. Tak pokud můžeme poprosit o další dvě minuty vašeho času, tady je první díl.