Rozhovor s Dev7lem. Konec, nebo nový začátek?

Informací a zákulisních drbů není nikdy dost. Nikdy! Proto jsme si pro vás připravili sérii rozhovorů s kompletní sestavou Counter-Strike týmu, včetně jejich serverového bosse, trenéra Robota.

Rozhovory by vám neměly zabrat více než pár minut dozvědět byste se měli i nějakou tu interní bombu, kterou si schováváme přesně pro tyto chvíle. Jako prvního na paškál jsem si pozval Patrika “Dev7l“ Stuchlíka, který už přes dva roky zastává pozici hlavního snipera a kapitána týmu. A nově je to i první hráč, jenž při hře nosí dioptrické brýle a pamatuje doby, kdy měl Robot ještě víc vlasů než “kérek”.

V článku se mimo jiné dozvíte, zda Patrik věří národnímu týmu v právě probíhajícím MS v hokeji, jestli kvůli “force-buyům” nepřivezli z New Yorku zlato nebo jak to vypadá s jeho údajným odchodem z týmu.

Začneme zlehka a trošku mimo náš obor. Právě probíhá MS v ledním hokeji v Dánsku, jsi fanouškem hokeje? Chodíš s kamarády na jedno podpořit národní tým?
Rozhodně jsem fanouškem a koukám s přítelkyní na každý zápas. Raději zvolím pohodlí domova, než sedět v hospodě, ale to pivko si neodpustím. (smích)

A myslíš, že máme šanci na placku? Tvůj tip na celkové TOP 3 umístění?
Určitě si myslím, že máme šanci na placku, akorát musíme teď porazit Rakousko a Francii, abychom neměli ve čtvrtfinále Kanadu. Pokud to naši kluci zvládnou, tak ta placka tam bude! Můj tip na TOP 3 umístění je 1. Rusko, 2. Česko a 3. Finsko.

Když už jsme u Dánska, v září nás čeká cesta do Sønderborgu na Cross Border Esport turnaj, odkud jsme si loni odvezli 1. místo a krásný pohár k tomu. Obhájíme podle tebe i letos?
Ano, v září opět navštívíme Cross Border Esport, kde jsme minule vyhráli ve finále proti Tricked. Samozřejmě věřím, že zlato opět obhájíme a neuděláme to nikomu snadné. V Dánsku je krásné prostředí, hraje se nám tam dobře a i proto doufám, že budeme mít zase všichni slinu.

Mezi pozvané týmy nechybí ani brazilský celek Sharks, který se před pár dny kvalifikoval do finále nejprestižnější ligy světa, ESL PRO League S7. Bude letos těžší je porazit? Přece jenom světová scéna je kompetitivnější než kdy předtím a Brazilci za tu dobu určitě herně vyrostli.
Nemyslím si, že bude těžké porazit tým Sharks, který tam opět bude. Zatím jsme proti nim neměli žádný problém, ale stát se může cokoliv. Rozhodně je nebudeme chtít pustit ke slovu a zahrajeme snad naši hru proti každému. Je dost možné, že nabrali sílu a budou lepší než minule, ale myslím si, že to zvládneme!

“Celý rozhovor probíhal přes skype, kde jsem Patrikovi pokládal otázky a dal mu vždy čas, aby odpověděl podle svého gusta. Z pozadí jsem už od začátku slyšel zvuky a vztekání, jak když někdo hraje MM na 64-tickových serverech. V ten moment se ozvalo zařvání z konektoru na mirage, že ji mydlí ze shortu a že už to fakt hrát dál nebude. Říkám, “Paťo, ty jí nebereš záda?” Patrik se jenom směje a povídá, že to Káťa kliká už od rána a vzala mu už i webku. S politováním, ale pochopením něco zamumlám směrem k mému laptopu a pokračujeme v rozhovoru dál.”

Jak se dá vůbec připravit na celek z druhého konce světa? Hrát tréninky proti takovému týmu není jednoduché (pokud zrovna nemá bootcamp v Evropě). Jak reaguje v takových situacích Robot, váš trenér?
Proti celku z Brazílie se můžeme připravit maximálně tak, že si všichni spolu pustíme dema a nakoukáme jejich herní styl. V podstatě proti nim trénovat nemůžeme, pokud nemají bootcamp v Evropě, jak si sám zmínil. Proto budeme hrát to svoje, soustředit se na naši hru a věřit ve šťastný konec.

Mluvíme o budoucnosti, ale i začátek roku byl pro eXtatus povedený. Historicky poprvé se domácí celek dostal za velkou louži. Jak sis zápasy v New Yorku užil a jak hodnotíš celkové umístění? Byly ty force-buye tak fatální, jak se po návratu z turnaje probíralo?
Co se týče New Yorku, tak si to každý užil asi nejvíc, jak mohl. Trnaj byl perfektní už jen z toho důvodu, kde se konal. Celkové umístění hodnotím dobře, když nám v podstatě pár kol uteklo od finále. Samozřejmě force-buye, které jsme prohráli, nás v semifinále stály hru, ale to se nedá nic dělat. Každá hra je ponaučení. Věřím, že v budoucnu už se takové věci nebudou příliš opakovat.

A pak přišla V4. Turnaj, který pro celou Visegrádskou čtyřku (Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko) byl jedním z největších a nejlépe dotovaných. Bušelo ti srdce, když si na pódiu stanul legendárním nickům jako je NEO nebo pasha?
Nevím co bych řekl ohledně V4 turnaje, protože to byl asi největší turnaj a nejlepší zkušenost pro nás jako tým. Organizace byla úplně na jiné úrovni než na ostatních turnajích. Rozhodně mi srdce bušelo v prvních zápasech, ale časem jsem se dostal do klidu a je škoda, že nám utekla mapa proti x-kom a Virtus.Pro. Myslím si, že kdybychom vyhráli proti x-kom 2:0, tak turnaj pro nás skončí úplně jinak.

Druhá mapa s týmem x-kom byla opravdu close, 14-16 na mirage. Myslíš, že i váš následný zápas s mousesports by vypadal jinak, kdybyste tento duel vyhráli 2:0? 
Zápas proti x-kom jsme měli rozhodně vyhrát. Bohužel se tak nestalo, ale rozhodně si myslím, že by zápas proti mouz dopadl jinak. Třeba bychom šli i do play-off, jak bylo v plánu.

Teď se vrátíme v časové lince zpátky do přítomnosti. Co za turnaje aktuálně hrajete a kde Vás v blízké budoucnosti můžou fanoušci vidět?
Z domácích soutěží hrajeme 1. COOL Esports ligu, kde držíme 1. místo. Co se týká zahraničních turnajů, tak momentálně budeme hrát kvalifikace na Minor, kde jsme minulý rok nezahráli naši hru a chceme to napravit. Taky nás nemine Cross Border Esport v Dánsku, o kterém jsme už mluvili a následně v červnu další DreamHack kvalifikace.

Ok. Z odpovědi cítím, že Minor teď pro Vás bude priorita. Využijete teď relativně dost volného času na “hard” přípravu speciálně pro tento turnaj? Změní se nějak Vaše tréningové procesy od normálu?
Ano, momentálně naše příprava půjde kompletně celá na Minor. Rozhodně se tam chceme opět dostat a věřím, že se nám to těžkou dřinou povede. Tréningový proces bude určitě náročnější. Jednak individuálně, ale i rozebírání více naší týmové hry a správné komunikace.

Otázka trošku na tělo, ale zeptat se musím. Scénou se proslýchalo, že po neuspokojivých výkonech se chystají změny v kádru. Tebe jsme neviděli nastoupit v několika oficiálních zápasech, kde za tebe zaskočil The_EliVe. Můžeš se k tomu vyjádřit?
Uff, těžká otázka. Je pravda, že naše výsledky poslední dobou nejsou ideální, víme o tom, proto Robot zkusil trochu oživit sestavu. Erik za mě zahrál pár oficiálů, ale poté se tým rozhodl pokračovat dál ve staré sestavě, kde jsme sbíraly největší úspěchy. Takže žádná změna se nekoná a hrát budeme stále ve staré pětce. A věřím, že úspěchy se zase dostaví, jen nám dejte čas.

Máš nějaká poslední slova pro fanoušky eXtatusu?
Chtěl bych poděkovat všem našim příznivcům za podporu a hlavně těm, co nám stále věří. Doufám, že v dalších měsících se opět zvedneme a budeme hrát jako dříve. Vaše podpora je pro nás nesmírně důležitá a za to vám patří velký dík!

---

A takto to budeme dělat vždycky, jo? My si vybereme hráče, položíme mu několik příjemných i nepříjemných otázek a vy nám na oplátku řeknete, jestli jste se o hráčích doopravdy dozvěděli něco nového, případně pro vás užitečného. Deal?

Ještě jednou díky Patrikovi za jeho čas, kvalitní reprezentaci týmu eXtatus a jen tak mimochodem, když už jsme mluvili o New Yorku, před pár dny jsme vydali dokumentární video z celé této výpravy. Trvá skromných 15 minut a práskli jsme na sebe, co jsme mohli. Jen nám u toho byla hrozná zima. Tak pokud máte ještě čtvrt hodiny...?

Na dokument z New Yorku se můžete podívat na našem YouTube kanále.