Změny v League of Legends týmu: Nevzdáváme se, nová sestava jde znovu do boje

V roce 2018 je to už podruhé, co měníme složení League of Legends týmu. Po nepovedené kvalifikaci do European Masters, kde jsme bohužel i přes velkou snahu nestačili na eSubu, se naši hráči vydali vstříc zahraničním angažmá. Pokračování League of Legends v eXtatus bylo pro tento rok už nepravděpodobné, ale podařilo se nám složit nový tým a vracíme se do boje o nemožné.

V League of Legends jsme vždy měli veliké ambice. Jsme na této scéně od samého začátku, pomáhali jsme ji formovat. Aleš „Freeze“ Kněžínek, Pavel „Mozilla“ Klaban, Petr „Xnapy“ Jirák, Petr „Denyk“ Haramach a další. To jsou všechno ikony domácí scény, kteří 5 let zpátky psali historii naší organizace v League of Legends. V posledních dvou rocích je na tomto poli dlouhodobě dominantní eSuba, kterou jsme dokázali v několika zápasech potrápit, a i s výrazně mladším týmem se umisťovat vysoko na turnajích. Důkazem bylo například loňské 2. místo na Mistrovství České republiky, nebo stříbrné medaile z HITPOINT Legends, kde jsme se rvali o slot do Evropy. Šli jsme správnou a progresivní cestou.

Cíl pro rok 2018 byl tedy jasný. Po oznámení spolupráce mezi společností Hitpoint.cz a Riot Games, kdy vítěz této tradiční akce poputuje jako český zástupce do European Masters, jsme chtěli League of Legends sekci dostat po delší době i do zahraničí. Naše stále lepšící se sestava byla však zasažena dvěma nečekanými odchody. Matyáš „Carzzy“ Orság obdržel nabídku od německých Mysterous Monkeys, a podobné životní šanci jsme nemohli talentovanému mladému hráči bránit. Před začátkem ligy neplánovaně skončil z osobních důvodů také Ondřej „Ordno“ Prachař.

Do podoby skvělého týmu jsme tedy museli zasáhnout, sehraná sestava mezi sebe přijala Filip „Hiro Hai“ Nguyen na pozici ADC a jako midaře jsme vybrali zkušeného Erena „Erena“ Nguyena. Ačkoliv kluci přišli poměrně narychlo, s eXtatusem se kvapem sžili a předváděli jsme dále výborné výkony. Ty nás dostali až do samotného finále ve Svitavách, ve kterém jsme ale na dominantní eSubu bohužel nestačili, čímž se nám nepodařilo kvalifikovat do vysněného European Masters.

Zahraniční exodus

Po druhém místě na HITPOINT Legends a nesplnění velkého cílů jsme sestavu rozpustili a umožnili hráčům hledat si zahraniční angažmá. Carzzy nakonec zamířil společně s Radovanem „Rufus“ Moravcem do španělského KIYF Esports, v jehož dresu budou bojují v nejvyšší tamní lize – Orange SUPERLIGA.

Náš bývalý jungler Jiří „Sawyor“ Libánský je taktéž blízko novému zahraničnímu angažmá, o jeho případném novém klubu budeme informovat. Midlane borec Eren zase má namířeno do Anglie. Pokud vám naše bývalá sestava přirostla k srdci, nezoufejte, kluky budete moci na evropské scéně sledovat dále a věříme, že někoho uvidíme i na tom nejvyšším levelu. Rozhodně na to mají. Na jednu stranu nás mrzí, že takto talentovaná sestava se rozpadla, na stranu druhou je to ale skvělá zpráva, že další eXtatus reprezentanti podepisují profesionální kariéru

Bojujeme dále!

Po nepovedené kvalifikaci na European Masters jsme byli rozhodnuti pro rok 2018 s League of Legends nepokračovat. Plán byl soustředit se čistě na Counter-Strike sestavu a věnovat se maximálně ji. Bodová ztráta v MČR klasifikaci je obrovská a bez klíčových hráčů by bylo nesmírně náročné pokusit se opět konkurovat eSubě a zbytku scény. Chtěli jsme počkat a od nového roku začít znovu s čistým štítem.

To by ale nebyl eXtatus, aby se zase něco nečekaného nestalo. Tomáš „Mortsche“ Anděl, jediný přeživší zahraničního exodusu, přišel s návrhem na obnovení sestavy. Jeho představa a chuť pokračovat zněla velmi zajímavě. Nemůžeme nechat našim soupeřům nic zadarmo a eXtatus bude na poli League of Legends k vidění i ve zbytku roku 2018.

Zkušenosti především

Obměněná sestava se tentokrát oproti předchozím rokům vyznačuje zkušeností. Ty budou v druhé polovině roku 2018 potřeba, abychom splnili naše stanovené cíle, které nebudou vůbec jednoduché. Pro dohnání bodové ztráty musíme tvrdě zamakat. Již v srpnu chceme navíc eSubě opět konkurovat o pozici na European Masters.

Proto byly předchozí zkušenosti s kompetitivní scénou jedním z našich hlavních požadavků při skládání týmu. „Téměř všichni odehráli hodně zápasů a mají vysoké individuální schopnosti,“ popisuje kapitán Mortsche počáteční myšlenkový proces. Na pozici junglera přichází slovenský hráč Milan „SeMike“ Vavro, kterého si můžete velmi dobře pamatovat, protože naše barvy téměř po celý rok 2016 oblékal. V ten rok s eXtatus vyhrál vše, co se dalo, a byli jsme neporazitelnou jedničkou. Jedná se o jednoho z nejzkušenějších junglerů na československé scéně a jsme rádi, že ho mezi námi můžeme znovu přivítat.

SeMike nám již v minulosti potvrdil, že zvládne na sebe vzít vůdčí roli, což nám v této situaci i zatím trošku chaotické metě pomůže. Na botlane se vrací také staří známí Lukáš „PiOk“ Lorinc a Peter „Zeussak“ Gbelec, kteří již také zkušenosti s eXtatusem mají. „Účastnili se dvakrát HITPOINT Finals, mají toho hodně za sebou a Zeussak působil i chvíli v zahraničí. Oba se pohybují vysoko v soloQ žebříčku,“ popisuje Mortsche své nové spoluhráče.

Mladíkem sestavy bude midař Adam „Random“ Grepl. Jediný hráč nového týmu, který zatím nemá zkušenosti s kompetitivním hraním. Věříme, že si na případný tlak na stage rychle zvykne. Mechanicky je na velmi dobré úrovni a proti těžké konkurenci rozhodně obstojí. Má podle nás před sebou zajímavou budoucnost a popere se o pozici nejlepšího midaře u nás. Opřít se může o velezkušené spoluhráče, kteří ho v případných těžších momentech rozhodně podrží.

Nová sestava

Tomáš „Mortsche“ Anděl - top
Jungle: Milan „SeMike“ Vavro - jungle
Mid: Adam „Random“ Grepl - mid
Lukáš „PiOk“ Lorinc – ad carry
Peter „Zeussak“ Gbelec - support

Sestava se až nečekaně rychle nastartovala a jde si za svým cílem. Během dvou týdnů vyhrála 3 domácí turnaje a už má na svém kontě 300 MČR bodů. Jako třešnička na dortu byla výhra v evropském Go4LoL turnaji a několik stovek eur k dobru. V srpnu je čeká velký test – další sezóna HITPOINT Masters a následný pokus o získání slotu do Evropy. A samozřejmě listopadové Mistrovství republiky, kde opět budeme chtít bojovat o ty nejvyšší příčky.