Pohled do historie MČR: Úspěchy v League of Legends či Starcraftu 2

Ne vždy jsme byli předními týmy v Counter-Striku. Naše historie je bohatá a eXtatus slavil zisk titulu například ve hrách Starcraft 2 či Fifa. Prvním velikým úspěchem pak bylo vítězství v League of Legends před třemi lety.

Vznik celku eXtatus se datuje do roku 2008. Tehdy jsme jako malý tým začali dělat první krůčky na české scéně, na které byla dlouhodobě dominantní hlavně eSuba. Trvalo nám tři roky, než jsme získali první větší trofej. A symbolicky to bylo právě v Counter-Striku, ještě na legendární verzi 1.6. Byla to premiérová zlatá medaile z MČR, mnoho dalších napříč různými tituly pak následovalo. Na největší milníky z oblíbené domácí akce se v článku podíváme.

2012 – Dvě medaile ze hry FIFA

Zní to zajímavě, ale další medaile po triumfu v CS 1.6 přišly ve fotbalovém simulátoru FIFA. Tehdy byl tento titul stále součástí MČR, ještě před velikým boomem her jako CS:GO či League of Legends. Na akci jsme vyslali dva zástupce, a výsledek byl více než povedený. SiR a Kubel se setkali až ve finále, čímž pro eXtatus zajistili zlatou i stříbrnou pozici. Podařilo se nám ovládnout celý turnaj a poprvé se tak výrazněji zapsat do historie celého MČR.

League of Legends turnaji, s hráči jako Mozilla, Freeze či Kazmitch, jsme získali slušné třetí místo. Stejné umístění nám připadlo i v CS:GO, které vyhrálo silné slovenské mužstvo v čele s jedním z nejlepších hráčů současnosti Guardianem. Byl to pro nás zajímavý ročník, a ačkoliv na prvenství v hlavních titulech jsme stále čekali, mohli jsme být spokojení. Byl to pro nás teprve čtvrtý rok existence.

2013 – Přichází League of Legends

Rok 2013 byl možná zlomovým rokem pro celosvětovou scénu elektronických sportů. League of Legends raketově nabírá na popularitě, a to se reflektuje i na domácí scéně. Organizátoři MČR dávají tomuto titulu větší pozornost a stejně tak se výrazně zvětšuje i kvalita hráčů. Bohužel musíme říci, že tento rok byl celkově pro eXtatus jedním z nejslabších. 

Nepovedlo se nám získat žádné zajímavé umístění a ani jsme nenaplnili roli jednoho z favoritů v League of Legends turnaji. Dvě prohry ve skupinové fázi znamenal brzký a hořký konec. Dalších titulů se ani nezúčastňujeme a z ročníku 2013 odcházíme zcela s prázdnou. Ze všech MČR lze toto označit jako nejméně úspěšné. Pozitivní zprávou je, že se nic podobného následujíci akce již neopakovalo. 

2014 – Napravujeme předchozí zaváhání

Následující ročník MČR byl zcela o něčem jiném. Představujeme silné složení League of Legends týmu v podobě Mozilla, Esito, Ruso, Baxtrix a Denyk. Tato parta ovládne celou akci si připisuje cenný titul a ukončuje dvouleté vládnutí eSuby. Od založení našeho týmu se navíc jedná pravděpodobně o největší dosavadní úspěch. V jednom z hlavních titulů si připisujeme důležitou trofej a velikou motivaci do budoucna.

Turnaj jsme zvládli vyhrát poměrně dominantně, na naší tehdejší partu byli soupeři povětšinou krátcí. Náš hlavní rival z eSuby sice útočil na zlatý hattrick, čímž by potvrdil své výsadní postavení, ale ve finále na eXtatus nestačil. Skvělá výhra 3-1 v BO5 klání nám připsala ceny v hodnotě 15 tisíc korun a hlavně tučný zápis do historie. Podařilo se nám poprvé porazit favorizovanou eSubu, která stále patřila mezi nejsilnější celky u nás. Éra eXtatusu ale mohla pomalu začít.

2015 – Úspěch ve Starcraftu 2

MČR se poprvé přesouvá z Prahy do nám dobře známého Brna a začíná nabírat na své popularitě. My jako eXtatus jsme se vrátili ke Starcraftu 2 angažováním hráče Bluecheese. A bylo to správné rozhodnutí. Ten nemá v tomto roce na domácí scéně konkurenci a podaří se mu vyhrát celé MČR, a navrch přidat dva tituly z Hitpoint Finals. Trofej může být o to cennější, protože to byl poslední ročník, kdy se Starcraft 2 odehrál. Na minulé akci i na té nadcházející se tento RTS titul již hrát nebude. Posledním mistrem České republiky ve Starcraftu 2 je zástupce našeho týmu, což je hezká památka na jednu ze zásadních her, která dlouho tvořila podobu elektronických sportů po celém světě.

Naše jediná medaile to ale v roce 2015 nebyla. Vyslali jsme na akci dva celky, ten další reprezentoval v CS:GO. A dokázal získat slušné bronzové medaile. Pokud byste ale v našich dresech hledali Frozena a spol., tak marně. On, společně s Queztonem či DEV7LEM nastupovali za celek Neophyte. A není divu, že právě oni turnaj v CS:GO celý ovládli a poprvé ukázali, jaké veliké kvality se v nich skrývají. Zejména Frozenovi bylo v době akce teprve 14 let a již se mohl nazývat mistrem České republiky.

2016 – Začíná CS:GO éra

Jedná se o zlomový rok pro celou naší historii. Bývalé složení Neophyte jsme angažovali my a přesouvají se k nám Queztone, DEV7L, Barb1, Kaparzo a Sneix. Měli jsme jeden z aktuálně nejsilnějších celku v CS:GO, ale původní sestava dlouho nevydržela. Barvy eXtatusu nakonec oblékají také Frozen a Zedko, ke klávesnici usedá znovu kouč Ketubor. Naše CS:GO dominance může začít.

Vítězíme na loňském MČR a upevňujeme si tak pozici jedničky. Parta se vyznačuje velikým potenciálem a můžeme rozhodně pomýšlet na první evropské krůčky. Posilujeme o to více, když koncem roku přetáhneme z eSuby Monttyho, jednoho z největších domácích talentů. Tak vznikla všem dobře známá sestava, která se účastnila posledního evropského Minoru v Bukurešti. Tvrdá práce, motivace a odhodlání nás stále posouvala dopředu. Vše se stalo také díky hlavnímu partnerovi z Alzy. Ten do nás v dubnu vložil důvěru a my se tak mohli stát plně profesionálním týmem na Česku a Slovensku.

Zpět však k MČR. Na poslední akci jsme měli také zástupce v League of Legends, bohužel se nám akce příliš nepovedla. Z původní sestavy zbyl jenom Carzzy, který tak jako jediný pamatuje poslední představení eXtatusu na MČR. Ve čtvrtfinále jsme však podlehli Necroraisers 0-2 a nepřipsali si žádný zajímavý výsledek. O to více chceme znovu uspět a po třech letech navázat na další titul, který se musí vrátit do těch správných rukou.

Náš cíl pro rok 2017 je jasný. Chceme odjet se dvěma zlatými medailemi. Ambice i motivaci pro to rozhodně máme. V CS:GO patříme mezi jasné favority turnaje, v LOL se nám podařilo složit silné mužstvo a věříme, že se nám podaří uspět. Dvojnásobný zisk zlata by potvrdil rostoucí tendence našeho celku a zapsání do historie MČR

Buďte s námi u toho. MČR 2017 začíná v pátek 10. listopadu a skončí dva dny později. Těšíme se na vás přímo na výstavišti nebo alespoň u streamů. Podporu jako vždy potřebujeme!

Historie MČR v číslech

Zlato - 5x (CS 1.6, FIFA, Starcraft 2, League of Legends, CS:GO)

Stříbro - 1x (FIFA)

Bronz - 3x (League of Legends, CS:GO 2x)

EXTWIN!