Rok ve stejné sestavě

Máme za sebou náročný rok. Odehráli jsme nespočítatelné množství zápasů a skoro nám přijde, že v téhle partě fungujeme déle než „pouze“ 12 měsíců. Přesně loni touhle dobou jsme oznámili aktuální CS:GO sestavu. V článku se podíváme na úspěšný uplynulý rok a zásadní milníky.

V roce 2017 se toho stihlo opravdu mnoho. Podívali jsme se do USA, Rumunska na Minor či vyhráli LAN turnaj v Dánsku. Musíme jít ale postupně. Nic z toho by nebylo možné, pokud bychom jako první československý tým neoznámili profesionalizaci týmu. Obrovský krok do neznáma, který se mohl hodně rychle otočit proti nám. Věřili jsme ale, že s poctivou prací a sestavou ve složení Frozen, Montty, Queztone, DEV7L a ZEDKO můžeme dokázat veliké věci.

Musíme především poděkovat společnosti Alza, která tomuto projektu dala zelenou. Také oni udělali na československé poměry riskantní krok a za to si zaslouží úctu. Vložila velikou důvěru do mladé party kluků, která si chtěla splnit svůj sen a prosadit se na poli elektronických sportů. A díky nim si ho stále plníme, protože nám umožnili naplno se věnovat jen a pouze naší milované hře CS:GO.

Jako první cíl jsme si určili umístění v top třicítce podle žebříčku webu HLTV.org. Začínali jsme postupně na online turnajích a snažili se kvalifikovat na větší zahraniční LAN akci. Poprvé jsme tak už jako profesionálové vycestovali do Dánska na Copenhagen Games, což pro nás byla veliká škola. Podařilo se nám sice přejít přes BYOC kvalifikaci, ale následná skupinová fáze nám vůbec nevyšla. Instantní úspěch ale nelze očekávat, tudíž jsme nevěšeli hlavy, ale pokusili se z akce maximálně poučit. Byly to pro nás cenné zkušenosti a věděli jsme, že příště to půjde lépe.

Dánské zlato

A taky se tak stalo, a symbolicky znovu v Dánsku, které se pro nás stává takovým odrazovým můstkem při cestě do Evropy. Cross Border Esport 2017 vejde navždy do historie jako první turnaj mimo Česko a Slovensko, který jsme celý ovládli. Na 10. září nikdo z nás již asi nezapomene a budeme si toto datum pravidelně připomínat. Ve finále jsme porazili domácí tým Tricked a kromě krásné trofeje získali ještě parádních $9612. Dá se říci, že tento turnaj odstartoval poté možná až neuvěřitelnou sérii výsledků. Naše parta se čím dál více sehrávala a podobné vítězství každý kolektiv jenom semkne a namotivuje dále.

Vítězství v Dánsku nám navíc přineslo vysněné umístění, které jsme si v dubnu určili. Tým eXtatus se poprvé dostal do nejlepší třicítky žebříčku HLTV.org. Teprve po pěti měsících profesionalizace jsme splnili jeden z dlouhodobých cílů. Kluci ale rozhodně na vavřínech neusnuli. Ponořili se do další práce a chtěli samozřejmě ještě výš, protože to pro nás není konečná stanice. Odehráli jsme proto dalších několik online turnajů a kvalifikací. Zajímavý Dreamhack Denver nám ještě uniknul, když jsme jenom těsně prohráli proti Dignitas.

Poprvé na Minor

Již brzy nás ale čekalo zadostiučinění. Dostali jsme se totiž na Minor! Přes otevřenou kvalifikaci do té uzavřené až rovnou do Rumunska. Poprvé v historii se československý tým představil na zásadní mezinárodní akci. Náš sen pokračoval, ale bukurešťská mise nedopadla přesně podle našich představ. Byla to sice největší akce, kterou jsme v životě odehráli, ale rozhodně jsme chtěli předvést více. Ve skupině jsme prohráli všechny naše zápasy a domů jeli bez jediného bodu. Tato akce nám o nás napověděla hodně a byl to jeden z důvodů, proč jsme se po novém roce rozhodli pro výměnu trenéra Tecka za Ketubora. Bukurešť pro nás byl rozhodně veliká škola a podobně jako Copenhagen Games nám hodně pomohl.

Staronový kouč s námi pak odcestoval na další zásadní LAN akci zkraje nového roku. Poprvé jsme se jako organizace eXtatus podívali i mimo Evropu a zahráli si v krásném New Yorku. V obrovské metropoli jsme předvedli o něco lepší výkony než posledně v Rumunsku, ačkoliv to na finálové umístění bohužel nestačilo. Bronzová medaile a $5000 z prize money je poměrně slušný úspěch, na který si nemůžeme stěžovat. Vypadli jsme se silnými Space Soldiers, kteří se představili i na následujícím Majoru v Bostonu.

Domácí dominance

Prozatím jsme hovořili pouze o úspěších ze zahraničí, ale i na domácí scéně jsme byli aktivní. Turnaje u nás jsou vždy velkým zpestřením a hlavně možností, jak se potkat s vámi - fanoušky. V létě jste nás mohli potkat na tradičních Hitpoint Finals a v listopadu zase na Mistrovství České republiky. Obě akce se nám podařilo vyhrát a potvrdili jsme tak výsledkovou sérii a pozici nejlepšího domácího týmu. Ačkoliv finále v Brně bylo proti velmi silné eSubě opravdu těsné a rozhodně jsme se pořádně zapotili. Zimní Hitpoint Finals s pořadovým číslem 13 jsme museli kvůli náročnému programu vynechat, naše vítězná série v této akci teda byla pro jeden půlrok přerušena.

Rozruch na československé scéně udělalo ještě oznámení turnaje V4 Future Sports festival. Pouze CS:GO turnaj má neskutečný prizepool půl milionu euro a zúčastní se ho týmy jenom ze zemí Visegrádské čtyřky. Jedinečná šance, kterou jsme si nemohli nechat ujít. Vítěz celé akce si totiž odveze €200 tisíc.

Přes kvalifikaci se nám podařilo společně s Dark Tigers kvalifikovat a zajistili jsme si tak minimální odměnu €25 tisíc. Kromě toho, že nás čeká turnaj s největším prizepoolem, co jsme kdy odehráli, se utkáme také s nejlepšími týmy světa. Pozvánky totiž přijali například Faze Clan, HellRaisers, Mousesports či Virtus.Pro. Životní šance, která se uskuteční o víkendu 23.-25. března. Budeme potřebovat všechny fanoušky ať už na streamu, či přímo v Budapešti, což je příjemně dostupná lokalita. Každá podpora se počítá!

Byl to skvělý rok, ve kterém se nám toho podařilo hodně. Nebylo to jednoduché, trápili se, radovali a hlavně makali. Všechno to stálo za to. Nabrali jsme obrovské množství zkušeností, které aktuálně musíme zúročit v roce 2018 a předvést se například hned v Maďarsku. Proti celkům jako Faze Clan se můžeme ukázat a udělat tak další krok k postupné integraci do týmových stálic evropské scény. Děkujeme každému, kdo jde tuto krásnou, i když mnohdy náročnou cestu s námi. Moc si toho vážíme. Uděláme vše proto, aby byl rok 2018 ještě lepší, než ten předchozí.

EXTWIN!