Změna na trenérské pozici

Rok 2017 znamenal pro tým eXtatus strašně moc. Byl to historicky nejúspěšnější rok naší existence a stihli jsme toho opravdu hodně. Kromě profesionalizace Counter-Strike týmu jsme se podívali do Dánska, Německa nebo dokonce Rumunska. S rokem 2018 přišla nejen návštěva New Yorku, ale také změna jednoho z týmových pilířů na pozici trenéra. Proč se tomu tak stalo?

Na konci listopadu minulého roku, těsně po úspěšném kvalifikování se do Ameriky na ESEA Global Challenge, jsme učinili riskantní a velmi odvážný krok. Na přípravy na tento turnaj jsme totiž nečekaně angažovali nového trenéra. Respektive nový nebyl, volba totiž padla Michala "KETUBORA" Csontoše, který byl součástí našeho týmu už od začátku roku 2016 a to střídavě jak na pozici trenéra, tak i přímo hráče.

Po oznámení této změny jsme ze strany komunity a fanoušků sklidili intenzivní vlnu nesouhlasu, která se nesla zejména v duchu hashtagu #teckoback. Bylo to pochopitelné a očekávané. Týmu se dařilo, vyhrával důležitá utkání a na venek sestava fungovala skvěle. Pro většinu veřejnosti byl tento krok zcela mimo mísu. My ale věděli, proč to děláme a věřte, že za žádných okolností bychom nikdy neudělali něco, co by mohlo mít negativní dopad na chod a výkonnost týmu.

Michal "KETUBOR" Csontoš byl součástí tohoto týmu ještě dříve, než DEV7L, queztone nebo Frozen reprezentovali eXtatus. Byl jeho tvůrcem, srdcem, dýchal pro tento tým a to ať už pod tagem nEophyte, nebo později eXtatus. Bohužel začátkem roku 2017 musel své herní aktivity pověsit na hřebík a svůj čas investovat jinam.

Proč jsme se tedy k této trenérské změně rozhodli a hlavně proč zrovna v době, kdy se týmu daří?

Je duben roku 2017 a oficiálně startujeme novou éru eXtatus, zejména díky nové spolupráci se společností Alza.cz. Stáváme se prvním domácím profesionálním týmem ve hře Counter-Strike: Global Offensive, podepisujeme profesionální smlouvy a posouváme se na další vývojový level. Nadšení je obrovské, avšak stojí před námi nelehké úkoly. Nezklamat komunitu, partnery a hlavně nenechat si ujít tuto příležitost. Dáváme do toho všechno, jdeme si za svým snem.

Dříve i později se objevují větší i menší překážky, problémy, se kterými se musíme vypořádat a najít efektivní řešení. Role trenéra je neuvěřitelně náročná a více se ukazuje, že není pouze o teoretické přípravě na soupeře a vymýšlení nových taktik. Velkou část práce trenéra je týmová psychologie, individuální práce s jednotlivými hráči, udržování morálky v týmu, motivování a neustálé probouzení chuti jednotlivců ke hraní, zlepšování se a pokračování v cestě, kterou jsme si vytyčili. Bohužel Tomášovi se za celou dobu působení s týmem nepodařilo vybudovat si vůdčí a respektovanou osobnost. Nedokázal pracovat s hráči, neměl interní týmovou situaci pod kontrolou a to se následně negativně projevovalo na psychologické stránce týmu. Situaci jsme se snažili řešit různě, bohužel nic dlouhodobě příliš nefungovalo, a tak jsme začali přemýšlet o razantnějším řešení.

Před odletem na PGL Minor do Bukurešti jsme věděli, že pokud se nám tato akce nevydaří a nebudeme se vracet s uspokojujícím výsledkem, změna trenéra je nutná. Z Rumunska jsme nedovezli jedinou výhru, což potvrdilo naše rozhodnutí. K našemu finálnímu rozhodnutí přispěl také fakt, že jsme nebyli spokojeni s Tomášovou přípravou na tuto akci a s jeho přístupem v poslední době. Proto jsme se před cestou do USA rozhodli pro výměnu a na zkušební období povolali právě KETUBORA. My jsme znali jeho, on nás a obě strany tak věděly, co od sebe očekávat. Jeho dlouholeté zkušenosti i přirozený respekt jsme si vyhodnotili jako přinosné pro tým a nabídli mu možnost odcestovat v pozici dočasného trenéra s námi do New Yorku. Brzy potvrdil všechny věci, které jsme od něj očekávali. Atmosféra v týmu se zlepšila a zejména herní představení bylo opět o stupeň lepší. Sice se nám nepodařilo postoupit do finále, ale směr posun dopředu byl viditelný. Po úspěšném zkoušebním období a spokojenosti obou stran jsme se rozhodli ponechat KETUBORA na pozici kouče i pro následující měsíce. 

Rádi bychom také veřejně vyvrátili názor, že tato změna byla zrealizována na popud Davida "Frozen" Čerňanského. Toto rozhodnutí bylo kolektivní, většinová část sestavy a to včetně realizačního týmu se shodla, že z dlouhodobého hlediska je tento krok nejen přínosný, ale hlavně nutný.

Závěrem bychom chtěli říct, že Tomáš "tecko" Koširer výrazně pomohl týmu a jeho rozvoji, byl přínosem. Děkujeme za jeho odvedenou práci. V historii týmu Alza.eXtatus bude mít své čestné místo.